Nuotr. šaltinis: http://www.15min.lt/images/photos/616351/big/jorgo-rissas-51a859bc7454b.jpg

Iškastinio kuro importas Europos Sąjungai (ES) kainuoja daugiau nei milijardą eurų per dieną. Nevyriausybinės organizacijos „Greenpeace“ Europos padalinio vadovas Jorgo Rissas siūlo šiuos pinigus ne atiduoti Rusijai ir Artimiesiems Rytams, o investuoti į atsinaujinančių išteklių energetiką, rašoma „15min“ 

Į pastatą Briuselyje, kur įsikūrusiame „Greenpeace“ biure turėjau kalbėtis su organizacijos padalinio direktoriumi, įleido jaunatviškai atrodantis vyras su šuniuku. Kol liftu užvažiavau į septintą aukštą, jis suspėjo užlipti laiptais ir atidaryti dar vienas duris. „Pas mus? Aš – Jorgo“, – juokdamasis ištiesė ranką.

„Stengiuosi vaikščioti, važinėti dviračiu, nepirkti, ko man nereikia, remontuoti daiktus, užuot juos išmetęs, arba dalintis, – interviu savaitraščiui „15min“ sakė J. Rissas. – Stengiuosi pirkti čia pat gaminamą ekologišką maistą, o ne atskraidinamą iš toli ar gaminamą naudojant daug chemikalų bei energijos. Tai darau, nes tikiu: jei kiekvienas elgsis panašiai, galima daug nuveikti.“

– Kam mums rūpintis aplinkosauga? Mokslininkai kalba apie klimato atšilimą, o štai pavasaris į Lietuvą šiemet atėjo vėlai. Galų gale, net jei vandenyno lygis pakils, pasaulinio tvano turbūt nesulauksime.

– Manau, klaidina netinkamai parinkti žodžiai. Teisingiau sakyti klimato pokyčiai. Tai yra be galo chaotiškas procesas. Kai CO2 ir kitų klimatui įtakos turinčių dujų koncentracija atmosferoje viršija tam tikrą lygį, tai panašu į girtėjimą. Tarytum alkoholis kraujyje.

Kai kur pasaulyje tampa gerokai karščiau, kitur – drėgniau ar padaugėja stiprių audrų. Visa tai vyks dažniau ir bus sunkiau prognozuojama. Tai yra tikroji klimato pokyčių grėsmė. Daugelį šalių jau kamuoja ir sausros, ir potvyniai. Saulė svilina žemę, viską išdžiovina, o kai pradeda pliaupti lietus, jis neduoda jokios naudos, nes žemė negali sugerti vandens.

Europoje taip pat pastebimi pokyčiai. Viduržemio jūros regione padažnėjo sausros, kyla daugiau miškų gaisrų, per kuriuos žmonės praranda namus ir žūsta. Išdega dideli miškų ir derlingos žemės plotai. Klimatui vis labiau keičiantis ir atmosferai „girtėjant“, bus daugiau potvynių, sausrų ir kitų ekstremalių reiškinių.

Chemikalų ore ir vandenyje daugėja. Tai, ką įkvepiame ir gauname su maistu, turi įtakos sveikatai. Chemikalai su vandeniu patenka į žemę, tuomet – į grūdus ir vaisius, kuriais mes ar gyvuliai maitinamės. Daugelis negalavimų, nuo alergijų iki vėžio, susiję su chemikalų poveikiu. Nebeliko šeimų, kur niekas neserga vėžiu. Nedaug šeimų išvengia alergijos.

Visą interviu skaitykite „15min“: http://www.15min.lt/naujiena/eko-zmogus/aplinka/greenpeace-europos-padalinio-vadovas-jorgo-rissas-tarsa-gamta-varo-is-proto-364-343090#ixzz2Vp5YvbHM

Share This