Nors ekonominė šalies padėtis gerėja, tačiau regionų atskirties problema vis dar išlieka aktuali. Kaip įveikti regionų konkurencingumo iššūkį ir koks planas tinkamiausias Panevėžio kraštui, balandžio 5 d. bus diskutuojama konferencijoje „Žalioji strategija verslui: planas Panevėžio regionui“.

Nors bendrasis vidaus produktas (BVP) Lietuvoje auga – 2015 m. duomenimis buvo užfiksuotas 2 proc. augimas, po metų – 2,3 proc., o 2017 m., pranokdamas visas prognozes, BVP augo net 3,9 proc., nedarbo lygis taip pat mažėja, tačiau vis dar turime kur pasitempti. Pagal darbo neturinčių žmonių skaičių atsiliekame net ir nuo artimiausių kaimynų. 2017 m. lapkritį bedarbių skaičius Lietuvoje sudarė 7 proc., tuo metu Estijoje jis siekė 5,1 proc., o Lenkijoje vos 4,5 proc.  Lietuvos darbo biržos duomenimis, 2017-ųjų pabaigoje šalyje buvo 152,5 tūkst. bedarbių ir tai yra 500 žmonių daugiau nei prieš metus.

Tuo metu Panevėžio apskritis gali pasigirti kasmet mažėjančiu bedarbių skaičiumi: nuo 2013 m. iki 2017 m. šis skaičius sumažėjo 7,7 tūkstančiais. Tačiau nerimą kelia kiti rodikliai – per penkerius metus (nuo 2012 m. iki 2016 m.) iš Panevėžio miesto emigravo 5 951 žmogus, iš Panevėžio rajono – 1 916 gyventojų. O pagal vienam gyventojui tenkančias tiesiogines užsienio investicijas Panevėžio apskritis nuo Vilniaus atsilieka daugiau nei 8 kartus. Tad nepaisant kai kurių rodiklių gerėjimo, Panevėžio neaplenkia nei emigracija, nei regionų atskirties problema.

Anot Žaliosios politikos instituto prezidento Remigijaus Lapinsko, emigracijos, neigiamo demografinio balanso bei netolygaus regionų vystymosi problemos vis dar yra vienos opiausių ir nedelsiant turi būti sprendžiamos. „Regionams ypač svarbus konkurencingumo augimas, kuris skatintų naujų darbo vietų kūrimąsi, gyvenimo sąlygų gerėjimą, naujas investicijas. Tačiau šių tikslų  pasiekimui, regionams reikalinga praktinė pagalba, todėl Žaliosios politikos institutas organizuoja regionines konferencijas, kurių tikslas – skatinti regionų konkurencingumą, žmonių verslumą, smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą ne didžiuosiuose šalies miestuose, o regionuose. Artimiausias mūsų taikinys – Panevėžio apskritis. Konferencija „Žalioji strategija verslui: planas Panevėžio regionui“ vyks balandžio 5 d. Panevėžio miesto savivaldybėje, kur ieškosime būdų, kaip į šį kraštą pritraukti tvarias investicijas“ – teigia Remigijus Lapinskas.

„Regionai turi identifikuoti savo konkurencinius pranašumus, ieškoti potencialių nišų ir perspektyvų, tačiau kad ir kuri kryptis būtų pasirinkta planuojant regionų ateitį, svarbiausia vadovautis gamtos, visuomenės ir verslo darnos principu. Todėl konferencijoje bus orientuojamasi į žalią, socialiai atsakingą ir tvarų verslą, sprendžiantį egzistuojančias ekologines problemas, jo perspektyvas ir galimybes Panevėžio krašte“ – aiškina Remigijus Lapinskas.

Konferencijos organizatorių teigimu, renginyje susitiks įvairių sričių ekspertai – ekonomikos ir finansų specialistai, savivaldos atstovai, verslininkai bei tvaraus verslo konsultantai –  ir svarstys, kaip įveikti regionų konkurencingumo iššūkį. Luminor banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė pristatys tankėjančio pasaulio ekonomikos pulso tendencijas ir kartu su dalyviais ieškos būdų, kaip Panevėžio kraštui nelikti proveržio paraštėse. VšĮ „Investuok Lietuvoje“ atstovas Laurynas Suodaitis papasakos apie investicijų į žaliąjį sektorių pritraukimo galimybes.

Žaliosios politikos instituto projektų vadovė Ieva Budraitė pabrėžia, kad renginyje bus pristatyti inovatyvaus žaliojo verslo pavyzdžiai: „konferencijoje savo patirtimi dalinsis ir Estijos gerąją praktiką pristatys bendrovės „BIOORG PRO“ generalinis direktorius Deniss Davõdov, kuris metaforiškai tariant, papasakos, kaip sliekai reformavo žemės ūkį, o atliekų tvarkymo sektoriaus inovacijų konsultantas Osvaldas Markevičius pristatys polietileno perdirbimo technologiją ir papasakos, kaip uždirbti iš nereikalingo plastiko. Su įmonės „Optimus monitus” vadove Ala Kuzmickienė diskutuosime apie Olandijoje taikomą teritorijų priežiūros ir kontrolės modelį bei jo pritaikymą Lietuvoje. Taip pat konferencijos dalyviai po renginio turės galimybę apsilankyti ir kogeneracinėje biodujų gamybos iš mėšlo srutų, kukurūzų ir žolės siloso jėgainėje.“

Dalyvauti konferencijoje „Žalioji strategija verslui: planas Panevėžio regionui“ kviečiami verslo, savivaldos, nevyriausybinių organizacijų atstovai bei visi besidomintys inovacijomis ir žaliosiomis idėjomis. Renginys nemokamas.

Daugiau informacijos apie renginį ir registracija www.zaliojistrategija.lt.

Share This